ČTENÁŘSKÝ DENÍK Zpátky na seznam knih Přihlásit

cover
Chvíle před koncem
Autor: Lauren Oliver
Nakladatelství: CooBoo
Vydání: 1. Rok vydání: 2011
ISBN: 978-80-7447-090-5 Počet stran: 384
Hodnocení: (1/5)

Hlavní postavy: Samantha Kingstonová, Lindsay Edgecombeová, Elody, Allison Harrisová, Rob Cokran, Kent McFuller, Daimler, Otto, Wintersová, Lauren Lornetová, Juliet Sykesová
Děj: Letošní Kupidův den je pro Sam dnem nabitým zážitky – jako každý rok se jí i letos Kupidové přinesou spoustu růží od přátel, důkaz její popularity na škole, spolu s nejlepšími kamarádkami Lindsay, Elody a Ally skvěle ztrapní neoblíbenou spolužačku Juliet, pro kterou Lindsay kdysi vymyslela přezdívku Počůranka a později Psycho, dá jasně najevo svůj nezájem o trapného kamaráda z dětství Kenta McFullera, který nestojí za její pozornost, protože není společensky přijatelný, naopak se jí podaří udržet pozornost svého kluka Roba, který jí slíbil, že ji dnes večer připraví o panenství a navíc si užije skvělý mejdan. Věci se ale nevyvinou podle plánu – Rob se opije, a Sam tak odjíždí z mejdanu s kamarádkami v Lindsayině autě, jako obvykle na předním sedadle. V jednom okamžiku ztratí Lindsay kvůli žhavému popelu z cigarety pozornost a vyletí ze silnice – a Sam zemře. Cítí bolest, strach, strašně dlouho padá a cítí strašný jekot, až si uvědomí, že je to budík. Probudí se a nemůže uvěřit vlastním očím, zvlášť když postupně zjistí, že se probudila opět v Kupidův den a že se všechno odehrává znovu, i když s malými odlišnostmi. Nejdřív je vyděšená, pak zmatená a nakonec se rozhodne, že se jí to jenom zdálo a že na to kašle. Jenže na konci dne opět zemře. Ráno se zase probudí… a tak pokračuje koloběh neustále se opakujícího dne, který Sam mění tím, jak se chová – jeden den se se všemi pohádá, jindy se naopak snaží všem plnit jejich přání a zachraňovat je, ale pořád se vrací znovu a znovu. Díky tomu si uvědomí, že už na ničem nezáleží a že může bořit veškerá pravidla, protože zítra si stejně nikdo nic nebude pamatovat, takže nemá smysl, aby se o něco snažila. Ale to se splete, protože to smysl má. Zaprvé kvůli ní samé – protože přehodnotí svůj pohled na svět. Uvědomí si, že Roba nikdy neměla ráda, byla s ním pouze kvůli jeho popularitě a protože se to čekalo, ale zato se během těch několika dnů zamiluje do Kenta, který jí několikrát pomůže a vždycky stojí při ní. Kromě toho ale zjistí, že za Lindsayiným klidem, arogancí a povrchností se skrývá strach, věčný strach o to, aby se neztrapnila a aby obstála mezi ostatními. Proto kdysi rozšířila příšerné pomluvy o své někdejší nejlepší kamarádce Juliet a od té doby ji spolu se svými kamarádkami šikanuje těmi nejhoršími možnými ponižujícími způsoby, a tak Juliet právě v tento Kupidův den vždy spáchá sebevraždu. Sam se postupně podaří zjistit, co se stalo, a pokouší se Juliet zachránit, ale marně. Až teprve když si uvědomí, že nemohou přežít obě a že zachránit ji může pouze tím, že zemře místo ní, vykoupí Juliet ze spárů smrti a sebe z věčného prožívání stejného dne. Smířená a šťastná, protože zároveň poprvé poznala skutečnou lásku, odchází ze světa.

Poznámka: Knížka byla inzerovaná jako skvělý psychologický román, sonda do hlavy dívky, která zemřela a je nucena napravovat své světské chyby, ale místo toho jde o dost málo uvěřitelný a celkem vyumělkovaný pokus přerodit totální puberťačku bez rozumu na myslící bytost. Hlavní postava je od začátku naprosto nesympatická arogantní a rozmazlená káča, které nepomůže ani svěcená voda. Ve svém životě udělala tolik chyb a ublížila tolika lidem, že i kdyby se stala do konce sedmdesátiletého života jeptiškou, měla by co dělat, aby své hříchy napravila. Nejhorší na tom je, že nakonec stejně umře bez toho, aby si většinu ze svých chyb uvědomila, prostě rozlišuje dobro a zlo jedině podle toho, jak je to společensky vhodné nebo ne. Pokud někdo tvrdí, že tahle knížka je čtením bez omezení věku, tak nemůžu souhlasit. Je to jednoznačně pro teenagery, výš ani omylem. Obálku má krásnou, redakční úprava je skvělá, ale to je tak asi všechno k pozitivům.
Odkaz v ČBDB: http://www.cbdb.cz/kniha-55516-chvile-pred-koncem-before-i-fall
Tip od / z / kvůli: krásná obálka a spousta doporučení a recenzí na literárních webech a blozích