ČTENÁŘSKÝ DENÍK Zpátky na seznam knih Přihlásit

cover
Hunger Games – 02 – Vražedná pomsta
Autor: Suzanne Collins
Nakladatelství: Fragment
Vydání: 1. Rok vydání: 2010
ISBN: 978-80-253-1110-3 Počet stran: 336
Hodnocení: (4/5)

Hlavní postavy: Katniss Everdeenová, Primulie Everdeenová, Hurikán Hawthorne, Peeta Mellark, Haymitch Abernathy, Cetkie Trinketová, Cinna, Portia, Plutarch Heavensbee, Finnick Odair, Johanna Masonová, Diod, Dratkie
Děj: Po návratu z arény si Katniss zvyká na život ve Vesnici vítězů, kde jí byl přidělen dům. Na rozdíl od matky a sestry Prim si na něj ale nemůže zvyknout a stále se ráda vrací do původního domu a do lesa, kde nyní loví sama, protože Hurikán musí 6 dní v týdnu pracovat v uhelných dolech. Katniss sice jako vítězka her dostává větší potravinové příděly, než může její rodina sníst, ale Hurikán si od ní odmítá vzít jídlo, souhlasil pouze s tím, že bude místo něj lovit pro jeho rodinu. Večer před odjezdem na plánované turné po všech krajích se u Katniss objeví sám prezident Snow, který jí dá ultimátum – buď dokáže svým vystupováním utišit vzbouřenecké nálady v krajích, nebo ji i její rodinu a v podstatě celý kraj čeká krutá pomsta. Po návratu s vědomím, že se jí příkaz prezidenta Snowa splnit nepodařilo, se v lese setkává se dvěma uprchlicemi z 8. kraje, které utíkají do Třináctého kraje, o němž Kapitol tvrdí, že už neexistuje, že ho srovnali se zemí. Katniss si proto pohrává s myšlenkou, že by spolu s rodinou také uprchla, ale Hurikán s ní nesouhlasí, protože jeho matka a mladší sourozenci by útěk nezvládli. Blíží se Čtvrtohory a všichni jsou šokováni, když jako úprava pro tuto výroční akci je stanoveno, že splátci budou vybíráni z žijících vítězů předchozích her. Pro Dvanáctý kraj to znamená, že jako jediná ženská vítězka pojede Katniss a muž se bude losovat mezi Peetou a Haymitchem. Vylosují sice Haymitche, ale Peeta se přihlásí jako dobrovolník, aby mohl jet s Katniss a chránit ji. V aréně se jim podaří navázat spojenectví s několika dalšími splátci, ale přesto tuší, že se děje něco, čemu nerozumí. S pomocí technicky nadaného splátce Dioda připraví elektrickou past na profesionální splátce, ale během přípravy je Katniss napadena spojenkyní Johannou, o níž je přesvědčena, že ji chce zabít, ale ona jí jen vyřízne sledovací čip z ruky. Katniss, přesvědčená, že hrozí nebezpečí Peetovi, se vrací k chystanému zařízení a teprve v posledním okamžiku jí dochází, že past nebyla plánována proti splátcům, ale proti ochrannému silovému poli okolo arény a tak vystřelí do místa zvaného Achillova pata, nejslabšího chybného místa v silovém poli. Díky energii z blesku je silové pole zničeno a zraněnou Katniss v bezvědomí odnáší vznášedlo. Na jeho palubě se setkává s Haymitchem a Plutarchou, kteří se jí snaží vysvětlit, že od začátku šlo bez jejího vědomí o vzpouru některých splátců, kterou právě Plutarch organizuje.

Poznámka: Velmi efektně, snad ještě lépe než v prvním díle, je tu provedena práce se symboly, skrytými významy, např. symbolika veškerých kostýmů, do nichž jsou oblékáni hlavní hrdinové. S využitím určitě proveditelných technologických úprav mají jejich kostýmy takový účinek, jaký přesně autorka potřebuje pro gradování děje a navození emocí.
Odkaz v ČBDB: http://www.cbdb.cz/kniha-15686-hunger-games-vrazedna-pomsta-the-hunger-games-chatching-fire
Tip od / z / kvůli: Pokračování ságy Hunger Games.