ČTENÁŘSKÝ DENÍK Zpátky na seznam knih Přihlásit

cover
Pravá krev – 11 – Smrtelná odplata
Autor: Charlaine Harris
Nakladatelství: Baronet
Vydání: 1. Rok vydání: 2011
ISBN: 978-80-7384-491-2 Počet stran: 296
Hodnocení: (4/5)

Hlavní postavy: Sookie Stackhousová, Eric Northam, Pam, William Compton, Victor, Sam Merlotte, Jannalynn Hopperová, Claude Crane, Dermot, Amelia, Remy Savoy, Hunter Savoy, Miriam Earnestová, Desmond Cataliades
Děj: Samův bar U Merlotta začíná mít problémy s nedostatkem zákazníků – v poslední době se tu totiž množí nebezpečné útoky (zápalné lahve vhozené přes výlohu, přepadení apod.) a navíc v nedalekém Shreveportu otevřeli nový bar U kovboje, který nemá o návštěvníky nouzi. Sandru Peltovou se sice po jednom z útoků podaří zatknout, ale brzy je opět propuštěna na svobodu. Sookie se proto o sebe bojí víc než dřív a pro jistotu zavolá i své přítelkyni Amélii, aby přijela obnovit a posílit kouzla chránící její dům. Navíc se Sookie čím dál tím víc hádá s Ericem a je jí jasné, že jí něco tají. Pam se jí snažila něco naznačit, ale Eric zasáhl a jako její tvůrce jí to zakázal. Sookii teď navíc štve, že kvůli ní je mezi těmi dvěma takové napětí a nevyřešený spor. Její vílí příbuzní se také chovají nesnesitelně a očividně něco plánují – zjistí totiž, že ve striptýzovém baru, který vlastní její bratranec Claude, se shromáždilo několik dalších víl. Vykáže proto Clauda z domu. Naopak Bill Sokii zase zachrání život a navíc jí opakovaně vyznává lásku, ona však je vůči jeho kouzlu už dávno imunní. Protože se chce odtrhnout i od Erica a zjistit, zda je její láska opravdová, nebo jen důsledkem nadpřirozena, požádá Amélii o zlomení jejich krevního pouta. Najednou se cítí tak svobodná… Eric je nejprve rozzuřený, ale nakonec si vše vyříkají. Společně se spojí s lidským číšníkem, který Sookii varoval při jejich povinné návštěvě ve Victorově baru, že sklenice podávané Ericovi a Pam jsou potřené vílí krví. Tento číšník a jeho přítelkyně nenávidí Victora každý kvůli někomu z rodiny, koho Victor zničil, a tak se zavážou, že Ericovi a Sookii pomůžou Victora zničit. To se jim také s využitím pomoci všech možných shreveportských upírů podaří. Bohužel se ale Sookie dozví Ericovo tajemství – jeho stvořitel Apius Livius ho ještě před svou smrtí zaslíbil krásné mladé louisianské královně, což by znamenalo, že se musí zcela zříci své lidské ženy. Zatím ale Eric neví, co si s touto skutečností počít. Sookie při vystěhovávání starých nepotřebných krámů z půdy najde v jednom tajném šupleti dopis od zesnulé babičky, v němž se jí svěřuje se svým tajemstvím – že kromě svého manžela, Sookiina domnělého dědečka, milovala vílího muže Fintana, který je jejím skutečným dědou. Jeho dobrým přítelem byl pan Cataliades, který všem jejich potomkům dal do vínku dar, který sám měl – telepatii. Jenže projeví se jen u těch potomků, kteří mají potřebnou „jiskru“. Ta se zatím projevila jen u Sookie a malého Huntera, s nímž Sookie nedávno byla u zápisu do první třídy. Kromě toho najde Sookie deneb sar, posvátný vílí dar z lásky, který dokáže změnit něčí život. Zatím však Sookie neví, jak ho využít. Znovu se objeví na scéně Sandra Peltová, která unese Sama a jeho přítelkyni Jannalynn, aby konečně dostala Sookii, ale naštěstí se jim podaří Sandru přemoci a její mrtvé tělo hodí společně do průchodu do vílí říše.

Poznámka: Velmi čtivé, nabité dějem, který má spád. Tentokrát se objevují jen dvě epizodní postavy, takže není těžké se vyznat, spíš se autorka snaží rozuzlit už dříve nastíněný děj a vrací se k událostem z historie Sookiiných předků.
Odkaz v ČBDB: http://www.cbdb.cz/kniha-55333-smrtelna-odplata-dead-reckoning
Tip od / z / kvůli: Pokračování série Pravá krev.