ČTENÁŘSKÝ DENÍK Zpátky na seznam knih Přihlásit

cover
Nemesis
Autor: Jo Nesbø
Nakladatelství: Kniha Zlin
Vydání: 1. Rok vydání: 2011
ISBN: 978-80-87497-01-2 Počet stran: 504
Hodnocení: (5/5)

Hlavní postavy: Harry Hole, Beáta Lønnová, Raskol Baxhet, Stig Aune, Øystein Eikeland, Trond Grette, Tom Waaler, Alf Gunnerund
Děj: Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Případ dostává na starost Harry Hole, jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie, ale zároveň velmi svérázný chlapík, osamělý vlk s neuspořádaným osobním životem a alkoholik, kterému dělá problémy podvolit se jakékoliv autoritě. Při vyšetřování mu sekunduje velmi zdatná policejní posila Beáta Lønnová, dcera známého zastřeleného kriminalisty, která zaujala místo Harryho zavražděné kolegyně Ellen Gjeltenové. Krátce po zahájení vyšetřování je ve svém bytě nalezena Harryho dávná láska Anna Bethsenová. Vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu v ten večer, kdy u ní byl Harry na večeři. Téměř vše. Jenže Harry má naprosté „okno“ a z návštěvy si nic nepamatuje. Snaží se tedy vyšetřovat bankovní loupež, ze které se postupně stává celá série, dát si do pořádku osobní život (jeho současná přítelkyně je právě v Moskvě a bojuje tam u soudu o svěření svého syna) a zároveň se snaží přijít na to, co se stalo Anně, a vymotat se z pavučiny důkazů, které se proti němu postupně objevují. Při řešení obou případů mu pomáhá cikánský baron Raskol, který ač je ve vězení, má takřka neomezenou moc a organizuje nejen všechny bankovní loupeže v Norsku, ale jeho moc sahá i do Ruska, kde v rámci rozvodového řízení dosáhne toho, že je Holeho současné partnerce svěřen do péče její syn, ačkoliv moskevský soud je zcela zkorumpován jejím bývalým manželem, potažmo otcem dítěte. Teprve časem zjistí, že Raskol byl Annin otec.

Poznámka: Strhující detektivka napsaná velmi zajímavým slohem, nutí čtenáře číst dál a dál a nepustí až do konce. Chvílemi mi trochu vadilo, že jsou tam zmínky o něčem z dřívější doby, co není dovysvětleno (např. smrt Harryho předchozí parťačky), ale pak jsem zjistila, že tahle knížka je až čtvrtým dílem volné série o Harry Holeovi. Psáno ve třetí osobě.
Odkaz v ČBDB: http://www.cbdb.cz/kniha-31531-nemesis-sorgenfri
Tip od / z / kvůli: asi nejprodávanější knížka první poloviny roku 2011