ČTENÁŘSKÝ DENÍK Zpátky na seznam knih Přihlásit

cover
Šinjú
Autor: Laura Joh Rowland
Nakladatelství: Metafora
Vydání: 2. (v nakl. Metafora 1.) Rok vydání: 2008
ISBN: 978-80-7359-164-9 Počet stran: 416
Hodnocení: (3/5)

Hlavní postavy: Sano Ičiró, Ogjú, paní Niu, Eii-čan, Masahito Niu, Midori Niu, Cunehiko, Raiden, Kikunojo, Protrhávač, Vistárie, Tokugawa Cunajoši, doktor Ito, služebná O-hisa
Děj: V Edu (dnešní Tokio) jsou v řece nalezena dvě k sobě svázaná mrtvá těla – chudý básník Norijoši a daimjóova dcera Jukiko. Případem je pověřen joriki Sano Ičiró, jemuž jeho nadřízený soudce Ogjú nařídí, aby případ uzavřel jako šinjú, tedy rituální sebevraždu milenců, jimž ve vztahu kvůli nerovnému postavení brání jejich rodiny. Smysl pro spravedlnost ale Sanovi nedá a nutí ho případ regulérně vyšetřit. Začne ale zjišťovat, že řada věcí okolo domnělé sebevraždy ukazuje spíše na vraždu – v márnici např. zjistí, že tělo Jukiko si její rodina okamžitě odvezla bez svolení k jeho prohlédnutí. Z pitvy Norijošiho těla, kterou v jeho přítomnosti i přes zákaz provede vládou zavržený doktor Ito, zjistí, že Norijoši nezemřel utopením. Sano se tedy i přes zákaz svého nadřízeného vrhne do vyšetřování, čímž rozzuří paní Niu a jejího od narození zmrzačeného syna. Při vyšetřování zjistí, že Norijoši se kromě básní a nemravných obrázků živil vydíráním nejrůznějších lidí, např. herce Kikunoja nebo zápasníka Raidena, které Sano podezřívá. Jukičina mladší sestra Midori chce Sanovi pomoci a je nevlastní matkou poslána do dalekého kláštera, kam se za ní Sano vydá. Musí s sebou ale vzít svého pomocníka Cunehika, kterého nešťastnou náhodou místo Sana zavraždí vrah poslaný paní Niu. Po návratu do Eda je Sano zbaven případu i místa u policie, jako vrah je disciplinárně popraven Raiden. Ostuda, do níž tak Sano uvalil celou svou rodinu, přitěžuje už tak špatnému zdravotnímu stavu jeho otce. Přesto se rozhodne odhalit pravdu, i kdyby ho to mělo stát život. Špehováním mladého pána Masahita Niu odhalí jeho zvrhlé sexuální praktiky a to, že spolu s dalšími syny šlechticů připravuje tzv. povstání jednadvacátníků, při němž hodlají spáchat atentát na šóguna (panovníka). Sanovi se podaří dostat do panovnického sídla k šógunově tajné policii, ale ti mu jeho oznámení nevěří. Jukičina služebná O-hisa je rozhodnuta pro Sana svědčit, ale je zavražděna na příkaz paní Niu. Ta však spáchá sebevraždu poté, co zjistí, že její syn připravuje povstání. Na Nový rok se Sanovi podaří dostat do šógunovi blízkosti právě ve chvíli, kdy na něj šlechticové zaútočí a přes mnoho ztrát na životech a vlastní těžké poranění se mu spolu se třemi muži z jeho osobní stráže podaří šóguna ochránit a útočníky zabít. Šógun se za odměnu postará o odměnění a povýšení Sana, zajistí lepší život Midori i Vistárii (jújo = kurtizána; Norijošiho milenka, která Sanovi pomohla) a potrestá soudce Ogjúa, kterého předtím držela v šachu paní Niu.

Poznámka: Velmi podrobně jsou popisovány ulice, domy, ale i celková atmosféra a prostředí města Edo (dnešní Tokio), stejně jako dobové tradice, zvyky, rituály, svátky, etiketa nebo oblečení. Text je plný japonských slůvek, která jsou většinou při prvním použití vysvětlena opisem nebo doslovným překladem.
Odkaz v ČBDB: http://www.cbdb.cz/kniha-5640-sinju-shinju
Tip od / z / kvůli: Čtenáři.cz