ČTENÁŘSKÝ DENÍK Zpátky na seznam knih Přihlásit

cover
Amberville
Autor: Tim Davys
Nakladatelství: Odeon
Vydání: 1. Rok vydání: 2009
ISBN: 978-80-207-1304-9 Počet stran: 304
Hodnocení: (4/5)

Hlavní postavy: Erik Medvěd, Emma Ramlice, Nicholas Holub, Tom-Tom Vrána, Sam Gazela, Had Marek, Wolle Žabák, Wolle Zajíc, Teddy Medvěd, tatínek Boxer Bloom, maminka Nosorožice Edda, fadux Tučňák Odenrick, Potkanka Rút, Hyena Bataille
Děj: Do bytu poklidně žijícího Erika Medvěda vtrhne jednoho dne gangster Nicholas Holub v doprovodu svých goril a pod pohrůžkou, že nechá zabít Erikovu manželku Emmu Ramlici, žádá po Erikovi službu. Chce, aby našel Seznam smrti, jehož existenci všichni plyšáci už celé generace tuší, ale nikdo ho nikdy neviděl, a aby z něj škrtnul Holubovo jméno. Erik ve strachu o milovanou Emmu svolá dohromady někdejší partu z mladých let, kdy pro Holuba pracoval v Kasinu Monokowskij – sadistického Sama Gazelu, hloupého Tom-Toma Vránu a protřelého Marka Hada. Postupně odhalují tajemství celého plyšáckého života od jejich dodání do rodin zeleným pick-upem podle Seznamu mláďat až po nečekané odvezení tajemnými Šoféry v červeném pick-upu. Neosobní vypravěč líčící útrapy mafiánské čtveřice při pátrání po Seznamu smrti je tu a tam střídán pohledem některé z dalších postav, ještě častěji ale přímo Erikovým dvojčetem Teddym Medvědem. Díky těmto vhledům z jiné perspektivy se na samém závěru příběhu dovídáme, že ne všechno je takové, jak se na začátku zdálo. Emma Ramlice není laskavá, umělecky nadaná milující žena, ale celý život se přetvařující, líná a sobecká prospěchářka, jejíž otec nezemřel – je to právě Nicholas Holub. To on kdysi zosnoval jejich sňatek, protože Erik byl synem významné poslankyně Nosorožice Eddy, ale aby ke sňatku opravdu došlo, přiměl dceru, aby ho zapřela. Dalším překvapením jsou Teddy Medvěd, o němž až v závěru zjistíme, že je duševně chorý blázen zaujatý ideou dobra a zla, a rodinný přítel, Tučňák Odenrick, který je ve skutečnosti tím, kdo ze svého úřadu faduxe tahá za nitky v celém Mollisan Townu a kdo je tedy autorem Seznamu smrti. Teddy, ještě po letech stále sledující život Erika a Emmy, se jednou stane náhodou svědkem jejího setkání s Nicholasem Holubem a na jejich tajemství tak přijde. Sám šokovaný ho svěří Erikovi, který ještě na poslední chvíli předtím, než se musí rozhodnout, zda ze seznamu vyškrtnout bratra, nebo Holuba, uvěří, a zachrání své dvojče namísto lháře a intrikána Holuba.

Poznámka: Hrozně zajímavý experiment tvrdé gangsterky s hlavními postavami nejněžnějšími, jaké si kdo umí představit – měkoučkými plyšáky. V bitkách lítá vata, párají se stehy, trhají se knoflíkové oči… Postavy jsou charakterově prokreslené, jejich vlastnosti často souvisí s tím, co lidé obvykle danému zvířeti přisuzují (např. gorily jako bodyguardi).
Odkaz v ČBDB: http://www.cbdb.cz/kniha-9728-amberville-amberville
Tip od / z / kvůli: náhodný tip z České bibliografické databáze